S. Korea Provides US$70m Concession Loan for Grid System Enhancement in Cambodia
The South Korean government has provided US$70 million in a concession loan for a grid system improvement project in Preah Sihanoukville province.
The loan agreement was signed on December 9 by HE Aun Pornmonyroth, Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Finance and Ms Minnie Chey, Country Director of Korea Economic Development Cooperation Fund for Cambodia.
Cambodian Prime Minister Samdech Hun Sen and Korean Ambassador to Cambodia HE Park Heung-kyeong presided over the signing ceremony.
The Cambodian government said that the loan will crucially contribute to the Cambodian government’s endeavours to stimulate economic development.