Indian-owned Mesco Gold (Cambodia), which has been licensed to conduct exploration for mine in Ratanakkiri province’s Oyadao district, has announced that the amount of mineral resources in the designated area is high enough to set up a gold refinery in the future.
HE Eung Dipola, Director General of the General Department of Mineral Resources, Ministry of Mines and Energy, said on Monday 27 September that Mesco Gold is preparing and building some main infrastructure but has not yet reached the gold refining stage yet.
The company needs to prepare a complete environmental and social impact assessment report first, he said.
According to the study, the company assessed that the amount of mineral resources is sufficient to reach the establishment of the gold refinery.
Mesco Gold (Cambodia) is an Indian company that receives a license to explore minerals in an area of 12 square kilometers in Ratanakkiri province’s Oyadao district.