MISTI Cooperates with IBC to Establish Water Technology Training Institute
The Ministry of Industry, Science, Technology and Innovation (MISTI), in collaboration with the International Business Chamber of Cambodia (IBC), and Max Syndicate (representing EZE Asia) are to establish a water technology training institute in Cambodia.
This is according to the signing ceremony of a Memorandum of Understanding between (MISTI) (IBC) on 6 May 2022.
Both parties will also cooperate on a number of other priority areas, such as investment in clean water, the establishment of science and technology parks, and the strengthening of industrial laboratories.
Under the Public-Private Partnership (PPP) framework, this cooperation is an important part of boosting investment as well as strengthening industry and trade.