MLMUPC Diary: March – april 2017
As part of its long-term public housing developments, MLMUPC’s housing development entered into an MoU with Bun Jeth Group to develop more public residences for low-income families. The first project that will kick off on 1 May will be developed on 822,160 square metres of land located at Sleng Deidos village, Prektaten commune, Punhea Leu district, Kandal province about 21km from Phnom Penh’s downtown along National Road 5. 5,340 units are being developed for this first phase with 854 units sized 4.1 metres wide by 13 metres long lengths and 4,476 units sized at 5.1 metres wide by 7.2 metres long.
Officials meet to review land dispute resolution experiences (10 March)
Land disputes have long been a high-profile issue for Cambodia. After resolving thousands of nationwide land disputes, H.E. Chea Sophara met with the ministry officials to review the lessons learned from the campaigns in the hope of speeding up resolution of any future land disputes.
MLMUPC welcomes new JICA head (21 March)
The Japan International Cooperation Agency (JICA) has long been a strong development partner for construction and infrastructure development in Cambodia. H.E. Chea Sophara provided a warm welcome to Mr. Adachi Itsu, the new JICA Country Head for Cambodia. The minister anticipates stronger ongoing support from the agency especially for the nation’s public housing developments for low-income families.
Ministry reviews land management issues for army (6 April)
To strengthen relations between the ministry and the Cambodian armed forces, especially those protecting the boarder zones, H.E. Chea Sophara reviewed all the land management policies, works and issues with senior army officials. The minister expects their closer cooperation on land-related issues.
Discussion progress on White Building families (7 April)
Following the announcement of the new development project for the controversial White Building, H.E. Chea Sophara met with representatives from the affected families to hear their final complaints and requests which will lead to the final consensus on the compensation policy and open the way for the development to kick off. The dilapidated White Building has long been a headache for its Phnom Penh residents for almost two decades. But if a project proposed by a Japanese investor and the Cambodian government is viable, the White Building will be demolished and replaced by a USD80 million 21-storey condominium tower.
434 families receive land titles after 10 year dispute (20 April)
434 victim families living in Khnong Krapoeur Keut and Khnong Krapoeur Lech villages finally received their respective title deeds after waiting almost 10 years despite having already won the dispute. They filed a letter of gratitude to the ministry to thank Samdech Prime Minister Hun Sen for granting the titles.
Coastal Committee discusses island management (20 April)
After investing significant effort studying the nation’s coastline that stretches over 400km across four provinces, the National Committee for Coastal Management and Development is now discussing the sustainable management and development for the country’s islands. Cambodia has a total of 86 islands located in Sihanoukville, Koh Kong, Kampot and Kep provinces. Seven among them are globally recognised as the areas of stunning natural beauty.
MLMUPC Signs MoU with Singapore’s SCE (25 April)
MLMUPC has entered into an MoU with Singapore Cooperation Enterprises under the Temasek Foundation International (TFI) on the urban planning policy and multi-skills of city management in Cambodia. The Singapore Cooperation Enterprise (SCE) was set up by the Ministry of Trade and Industry and the Ministry of Foreign Affairs of Singapore in 2006 to effectively respond to the multitude of foreign requests interested in Singapore’s development experience. It is expected that under the MoU, Cambodia’s city planning will learn from Singaporean standards.