MoE to Conduct More Education on Environmental Awareness
The Ministry of Environment has pledged to educate more locals on environmental awareness, admitting that the local populace is the most important protective shield of the environment.
Minister of Environment HE Say Sam Al said during a conference on 12 October that local people play a major role in helping Cambodia preserve the forest and other protected areas, but only if they are trained to be aware of the importance of those natural resources.
“Natural resources are the basic factor to support society, the economy, and the livelihoods of the Cambodian people. Meanwhile, maintaining the forest provides income to the economy through the sale of carbon credits on the international voluntary market,” said HE Say Sam Al.
Besides, HE Say Sam Al also recommended local people do mixed-crop cultivation in the community to ensure food security, food diversity, and safety, while also saving the environment.