NBC to issue US$25 million Government bond on September 7
The National Bank of Cambodia will issue the first government bond of 100 billion riels (approximately US$25 million) on September 7 to raise domestic investment for national economic development.
NBC’s announcement stated that the bond will be auctioned through the National Bank of Cambodia platform from 8 am to 2 pm. The face value per unit is worth 1 million riels (US$250).
Investors who buy the government bond will receive a fixed interest rate of 2% per annum, which will be paid every six months.
The bond to be issued on September 7 is the first step of the Royal Government in implementing the historic plan to issue 1,219 billion riels (approximately US$300 million) in 2022.
The state decided to issue the bonds aimed at strengthening the management of the government’s needs, especially in response to the need for financing for economic and social development, as well as supporting the government’s priority and necessary projects.