A new national COVID-19 treatment hospital will be built in Koh Kong province with the ground- breaking date set for October 2021.
According to the Koh Kong provincial administration on 25 September, the hospital will be built on a total area of 10 hectares and will become a major infrastructure facility to serve the health sector in the province upon completion.
The provincial administration has yet to reveal the full details of the project but claimed to disclose them during the ground-breaking ceremony.