Construction has begun on a new Win-Win monument in Anlong Veng district in Oddar Meanchey province. Deputy Prime Minister Tea Banh oversaw the official start on 9 March.
The construction site is in 200 hills in Trapeang Prey commune, Anlong Veng district, which is one of the historical sites where the Cambodia civil war ended.
Samdech Tea Banh said that building a win-win monument there is not only to serve as a historical military site but to boost economic and social sectors through the development of infrastructure.
After completion of the Win-Win memorial in Phnom Penh, the government has been and is currently constructing win-win monuments in Koh Kong, Banteay Meanchey, and other provinces.