The Overseas Cambodia Investment Corporation (OCIC) has unveiled a plan to build a new water pumping station in Koh Norea satellite city to supply all the development works.
OCIC proposed the project in a meeting to HE Long Naro, the newly appointed Director-General of Phnom Penh Water Supply Authority on Tuesday 14 September.
Touch Samnang, Deputy President of OCIC, said on Wednesday that the pumping station is for use in the development works in the area, which will be able to pump water up to 60,000 cubic metres per day once operational.
However, he has yet to disclose further details regarding the investment budget and the construction timeline.