Advanced drilling machine introduced (06 July)
Japanese advanced drilling machine technology was promoted in the kingdom for the first time. The arrival of this advanced drilling machine comes at a time when the construction industry in the nation has dramatically grown over the last few years. The drilling machine is capable of drilling to lay cables, optic cables, and bury drainage pipe.
Concrete-walled canal on track (10 July)
The development of a concrete-walled canal project in Steung Mean Chey is being discussed, and expected to be built soon. The concrete-walled canal sits under Steung Mean Chey flyover flowing to St. 371. The trench plays a crucial role in delivering water from the southern and eastern areas of the airport and Steung Mean Chey reservoir, flowing through the main Steung Meanchey canal to Boeng Tompon pumping station.
Damaged pumping station to be fixed (15 July)
Not long after being inspected by City Hall, the aging condition of the Borey 100 Khnorng pumping station resulted in water pumping dramatically slowing down. It will need to be repaired urgently to solve the flooding issue arising to the north of Russian Boulevard and especially along the railway in Sen Sok district. The repair works will take four months, and the machine of the pumping station in Toul Kok I will be processing the water during that time.
New public bus station announced (18 July)
PPCH has targeted the outskirts of the city located in Krang Thnong commune, Sen Sok district, Phnom Penh to erect a four-hectare depot for a public bus park, with a capacity of over a hundred of buses. The depot aims to park the 140 incoming buses provided by the Japanese government. The donated buses are being produced in September and expected to arrive in Cambodia in June 2018.
Phnom Penh infrastructure quality upgrades (26 July)
PPCH has requested all 12 administrative district authorities in Phnom Penh to collaborate with contractors to be implement PPCH’s project developments well. The project intends to improve infrastructure developments comprising of roads and drainage pipes in the capital. PPCH has also encouraged relevant authorities to speed up repairing roads that have not yet been completed; both the existing projects and new ones to upgrade work quality of burying drainage pipe and road repairing. The hall also suggested that local authorities not take fees from residences for connecting their water supply pipes to the main water supply pipe network. For all breaking ground projects, the municipality suggests contractors to ensure commuters are safe around the project site and construction doesn’t affect the traffic flow. Construction sites are required to have warning signs and project labels.
Phnom Penh to build waste-to-energy plant (07 August)
PPCH officers visited the dumpsite at Dangkor district for the feasibility study to build a waste-to-energy plant. Phnom Penh has generated an increase of 2,300 tons of waste per day. Meanwhile, PPCH has also strongly urged its officers to manage, clean, transport, and recycle waste or garbage to improve the capital beauty and reduce waste volume in the city. Either waste or garbage can be recycled into organic, gas as well as energy.
City Hall enhances construction and land management works (08 August)
PPCH held a meeting on examining construction management and land development in the capital, aiming to understand the challenges the technical errors that occur in construction. Expert officers and relevant authorities are asked to monitor all construction sites to ensure the strictly disciplin on those who are violating the construction law.
Phase two of cable network improvement in progress (11 August)
The cable network improvement plan is progressing to phase two of 2017. The plan is also checking the technical aspects of digging in order to lay cables along the road in the capital. The project consolidates cable safety and improves the capital’s beauty. Here in Phnom Penh, about six main streets will have wires dropped down and to dug up to lay the wires. The roads are: Preah Norodom Blvd, Preah Sihanouk Blvd, Preah Monivong Blvd, Mao Tse Tung Blvd, Kmapuchea Krom Blvd, and Russian Federation Blvd.
600 CCTV cameras to be installed (16 Aug)
About 600 security cameras will be operated in every public area of the capital in this September. Use of the CCTV cameras significantly contributes to reducing crime and keeping track of traffic conditions in the city. Meanwhile, the camera installers need to be trained and to speed up installation work to meet the timeframe.
Phnom Penh green city plan discussed (16 Aug)
Phnom Penh Municipal Deputy Governor H.E. Eang Ouny presided over a meeting on the Phnom Penh Green City strategic plan for 2017-2026, which is another new project to encourage other relevant authorities to orientate the capital to be environmental friendly and green for the long-term perspective.