Cambodia Prime Minister Samdech Hun Sen has given the green light to three prioritised major infrastructure projects which are set to begin construction soon.
During the inauguration ceremony of NR11 on Monday 6 December, PM Hun Sen said that the next prioritised projects to be built soon include: 1) Kampong-Kratie Mekong river crossing bridge & road, 2) Kampong Chhnang-Kampong Thom Tonle Sap crossing bridge, and 3) 72km road connecting Siem Reap and Battambang.
“These projects will make our country have enough road systems to move forward and we will continue to build more every year,” said PM Hun Sen.
Regarding the Kampong Thom-Kratie bridge, the project has already secured financial support in form of a loan from China, while plans and studies have also been completed. The ministry has also completed negotiations with contractors, with construction scheduled to begin soon. (Read more)
For the Kampong Chhnang-Kampong Thom bridge, the Cambodian government has submitted a loan request to China, but is still waiting for the response. (Read more)
Last but not least, the ministry and the private company have already completed the study of the new 72km road connecting Siem Reap and Battambang. The project is also listed in the 5-year Chinese-funded prioritised infrastructure projects list. (Read more)