Cambodian Prime Minister Samdech Hun Sen said that the well-connected infrastructure across the country is one of the other six main drivers of economic recovery and the success of the Khmer New Year celebration.
During the new Phnom Penh flood prevention system inauguration ceremony on 20 April, PM Hun Sen said the six factors behind the happy travel during the new year are peace, infrastructure, increase in transportation means, rise in local incomes, the emergence of new tourist destinations, and immunity from vaccinations.
PM Hun Sen gave a special highlight to the continuous infrastructure development nationwide, citing good connectivity as the key foundation of economic growth.
“I still highly value the connection of infrastructure such roads and bridges. We will continue to build more and more with both national budget and funds from development partners,” said PM Hun Sen.