PM Urges Capital & Provincial Administration to Use LED Lights Made in Cambodia
Cambodian Prime Minister Samdech Hun Sen has instructed provincial and provincial governors to use Cambodian-made smart lights (LEDs) to illuminate public streets and towns to reduce electricity prices and contribute to a green economy.
The Prime Minister gave the order on the 11th anniversary of the operation of the Japanese company Minibia in the Phnom Penh Special Economic Zone on 1 December.
PM Hun Sen said that on a long road if there are no cars passing by, this smart light will reduce the light and save electricity.
He urged the capital-provincial governors to order intelligent light bulbs (LEDs) made in Cambodia by the Japanese company Minibia to use.
Cambodia has a large source of clean energy compared to some countries in the region, with 60% of clean energy coming from hydropower and solar.
The government is also continuing to expand the 90-megawatt solar-powered plant in Pursat province.
HE Keo Rattanak, Director General of Electricite du Cambodge (EDC), also allowed Minibia to explore the possibility of building a solar power plant in Pursat province as well.