During the inauguration ceremony of the Heavy Vehicle Driver Training Centre on 04 February, the minister provided a summary of progress on 10 major infrastructure development projects.
1) NR3
Work is over 90% complete and scheduled to finish this September. The section from Phnom Penh to Bek Kous has a length of 70 km, which is currently being extended from two to four lanes, while from Bek Kous to Kampot has a total of length of 72 km, which will be widened to 12 metres. (Read more)
2) NR2 and NR22
The NR2 and NR22 routes from Phnom Penh to Takeo province are being upgraded from DBST to AC and widened from two to four lanes in some sections. The project is scheduled to be completed in the first quarter of 2022. (Read more)
3) NR4
NR4 is planned to be widened from 7 to 11 metres. The government is currently accepting bids and will soon select a company to implement this project. The ministry has yet to reveal further details or the project’s timeline.
4) NR5
NR5 is being expanded from two to four lanes. The project is about halfway complete and is scheduled to finish by 2022. The project will cost about US$500 million, which is a loan from the Japanese government. (Read more)
5) NR7 from Kratie to Stung Treng
The government is preparing to request funds from the People’s Republic of China to improve the quality of roads from DBST to AC. This road is about 96km long stretching all the way to the Laos border. (Read more)
6) NR 8
The government is also currently seeking funds to repair and expand the route from two to four lanes.
7) NR10 from Battambang to Koh Kong
This 199km national road is now under construction. To date, it is about 43% complete and is scheduled for completion in 2023. (Read more)
8) Stueng Trang-Krouch Chhmar Bridge and NR71C
The Stueng Trang-Krouch Chhmar Bridge construction will be completed in March, while the government will also soon break ground on NR71C. (Read more and more)
9) NR41, 31, and 33
The government has completed negotiations with the Chinese government. The construction will begin after both parties sign the financing agreement, which hopefully takes place soon. (Read more)
10) Kampot-Veal Renh Route and NR7 in Tbong Khmum
The Kampot-Veal Renh route and NR7 in Tbong Khmum province have been frequently damaged despite recent renovations. This is due to insufficient funds, which resulted in low-quality repairs. The government is currently seeking funds to complete improved standard renovations in the near future.