Properties Affecting NR5 Renovation Project Ordered to be Demolished Immediately
Battambang Governor HE Nguon Rattanak has called for the immediate demolition of any properties affecting the NR5 renovation project, directed towards both legal properties that have already received compensation and illegal ones.
Governor Rattanak said that during a site inspection on 10 May, citing the faster the demolition procedure goes, the faster the renovation could take place.
The construction of this road is divided into 3 sections including the Battambang-Serey Sophoan section (84 km), the Thla Ma Om-Battambang section (146 km), and the Prek Kdam-Thla Ma Om section (135 km).
Despite lockdown and the COVID-19 community outbreak, the project still continues smoothly as planned. Battambang authorities did not reveal current progress figures, but according to the latest information from the Ministry of Public and Transport in February, the entire project is over 50% complete. (Read more)