Renovation of 146B Road in Stung Hav District 10% Complete
To date, the renovation of 146B road which was damaged by landslides in August, is now 10% completed and scheduled for completion by August 2022, according to the progress update meeting on 2 February.
According to the report from the construction company, the construction of Road 146B and Street 148, has started since 17 April 2020. However, the process seems slow due to the impact on the community, which the company has to gradually do the resettlement.
The 146B road has a total length of 43km connecting Veal Thom village in Veal Renh commune to Steung Hav roundabout, and to Sihanoukville Port. (Read more and more)