Siem Reap to welcome US$70 million Cambodia-China Cultural and Creative Park
China’s Yunnan Cultural Industry Investment Holding Group has recently injected US$70 million to build a Cambodia-China Cultural and Creative Park in a home of famous Angkor temples—Siem Reap Province, Cambodia.
Located nearby the Sokha Siem Reap Hotel, the park is being built on a total of 3.3 hectares of land area and will house a 1,500 seat ”Smile of Angkor” theatre, a Zhou Daguan Museum, Chenla Cultural Corridor, Cambodia-China Cultural Exchange Centre, Cultural Creative Production Expo Centre, Catering Cultural Centre and so on.
According to the firm’s announcement, the project broke ground on 19 July and is scheduled to open for the public in early 2020.
Director of the Siem Reap Consular Office of the Embassy of the People’s Republic of China in Cambodia Liu Zhijie was quoted in Xinhua as saying that the park will not only provide a modern and new creative and cultural place for Cambodian people, but also play an active role in promoting cultural and artistic exchanges between China and Cambodia, and enhancing the traditional friendship between the people of the two countries.
Moreover, this project is also built as the celebration of the 60th anniversary of Cambodia-China diplomatic relations.
Thanks to the Belt and Road Initiative, Cambodia has recently attracted a huge number of Chinese. From January to May in 2018, Siem Reap received more than 500,000 Chinese tourists, which was a 27% increase year on year.