Chumteav Mao Beach to be Developed into Multipurpose Tourist Attraction
Sihanoukville authorities are currently working on a master plan to develop the 13km Poy Chumteav Mao Beach into a new tourist attraction, where visitors can enjoy both day and night time activities.
Tourism Department Director Taing Sochetkrisna told the Radio National of Cambodia on 28 August that Poy Chumteav Mao Beach will be the most attractive beach in Sihanoukville as the authorities will organise a beach volleyball area, lounges, sports venues, exhibitions, parking area, bathrooms, and street food areas.
As this beach’s location is quite far away from the residential community, the authorities will also arrange various activities at night, where guests can enjoy until dawn.
According to Mr Taing, the authority is currently implementing the project.
The provincial administration is also planning to develop other beaches such as Ariston Beach, Otres Beach, and Ochheuteal Beach, among others.