Singapore is planning to invest in a modern logistics centre in Phnom Penh, or Phnom SuperPort+, to foster transportation and connection between Cambodia and neighbouring countries.
The proposal was mentioned during a meeting between Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol, Singaporean finance officials, Infrastructure Asia officials, and YCH Company representatives on 09 September.
The project is currently undergoing a feasibility studying stage. Thus, HE Sun Chanthol urged the Singaporean side to deal with the technical team on any concerns to push the project forward as soon as possible.
HE Sun Chanthol stated that the Phnom Penh Super Port project is a part of the logistics master plan connecting multi-modal transport and logistics in the kingdom.
“ The masterplan will eventually connect all types of logistic systems in Cambodia, including land, rail, waterways, and airways, which will help unleash the economy’s great potential,” said the minister.