Thailand’s Leading Renewable Energy Firm to Expand to Cambodia
BCPG, or Bangchak Corporation, a leading renewable energy enterprise in Thailand, is considering expanding its latest innovation—District Cooling System (DCS)— to Cambodia, Laos, Vietnam and Myanmar.
President and CEO of BCPG Bundit Sapianchai told The Nation that DCS is an innovation developed under the green energy initiative, which is being broadly used in office buildings, shopping malls, convention centres, airports, universities, and mixed-use buildings, among others.
He added that the firm has a lot of potential customers in developing urban areas, including neighbouring countries such as Cambodia, Laos, Myanmar and Vietnam.
Established in 2015, BCPG Public Company Limited is a subsidiary of Bangchak Corporation. The firm’s main objective is to produce clean and environmentally friendly renewable power for businesses.