The Council for the Development of Cambodia (CDC) has given permits to private firms to invest US$14.1 million in establishing three factories in Sihanoukville and Kandal province.
The first firm is CHENG ZHEN YONG INDUSTRY CO., LTD, which will invest US$5.2 million to establish a shoe accessories factory located in Chak village, Bek Chan commune, Ang Snoul district, Kandal province.
The second firm is XIN JIN HUA GARMENT CO., LTD, which will invest US$5m to establish a garment factory located in Trapeang Bar Kou village, Trapeang Veng commune, Kandal Steung district, Kandal province.
The third firm is SUCCESS METAL TECHNOLOGY CO., LTD, which will invest US$3.9 million to establish a metallurgical processing and processing factory project located in the Cambodian Special Economic Zone, Sino Metal League Metropolitan, Sihanoukville.
According to the Council for the Development of Cambodia (CDC), the three new projects will create 2,514 jobs.