Three Sections of NR5 Expansion 79%, 30%, and 19% Complete, Respectively
As of August, three sections of the National Road 5 (NR5) expansion project have reached 42% completion and is scheduled to be complete by 2022.
According to the Ministry of Public Works and Transport’s report on 01 September, the progress of each section of road are as follows:
1. The northern part from Battambang to Serey Sophoan (84.74 km) is 79.05% complete and scheduled for completion in July 2021
2. The central section from Thla Ma Om to Battambang (146.04 km) is 30.48% completed and scheduled for completion in April 2022
3. The southern part from Prek Kdam in Kandal province to Thla Ma Om in Pursat province (135.24 km) is 19.44% completed and scheduled for completion in August 2022
The road will be upgraded to Asphalt Concrete (AC) and expanded to four lanes with a width of 23m. The project is being undertaken with a loan of US$500 million from the Japanese government. (Read more)