Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol has stated that Cambodia will need approximately US$50 billion for the implementation of the logistics master plan in kingdom over the next 10 years.
HE Sun Chanthol unveiled the plan during the ground-breaking ceremony for the large-scale cold storage facility at the container terminal of the Phnom Penh Port on 22 March. (Read more)
He said that the ministry has been cooperating with JICA, the World Bank, and other partners to draft the master plan, aimed at improving the logistics system in Cambodia.
“The logistics master plan in Cambodia calls for the investment of US$50 billion for the next 10 years to implement over 300 projects in order to make Cambodia’s transportation infrastructure more efficient and productive,” said HE Chanthol.
HE Sun Chanthol also recalled the development of roads, bridges, airports, and other infrastructure, which has grown significantly since 1998, when Cambodia was completely at peace.