The Council for the Development of Cambodia (CDC) approved two private companies to build two large hospitals worth US$41million in Phnom Penh.
According to a recent CDC announcement, the first project is a 117-bed international hospital with an investment of US$21 million. This hospital is located on Duong Ngiep 2 Street, Damnak Thom 3 Village, Sangkat Steung Meanchey III, Khan Meanchey, Phnom Penh.
This project is invested by ORIENDA INTERNATIONAL HOSPITAL CO., LTD.
Meanwhile, the second is a 300-bed cardiovascular hospital with an investment of US$20 million. This international hospital is located on Street 1934, Oknha Veang Village, Sangkat Phnom Penh Thmey, Khan Sen Sok.