Construction of the Calmette Hospital multipurpose building is now 40% complete by as scheduled, according to Health Minister HE Dr Mam Bunheng in an interview on BTV on July 07.
HE Dr Mam Bunheng said that as the minister of health, he always checks on the infrastructure development of the hospital as well as medical staff and encourages construction workers to finish the construction on time.
With construction starting in March 2018, this 12-storey building will be able to hold up to 328 beds when complete in mid-2021.
The new building has a total area of over 42,000 square metres, worth approximately US$40 million which is being funded by the Ministry of Health, local and international organisations, and the French Embassy in Cambodia.
After completion, the building will not only provide international-standard health services but also specialised human resources and research in the medical field. (Read more)