World Bank finances US$63 million building landfills in three provinces in Cambodia
The World Bank plans to provide a US$63-million fund to construct standardized solid waste and plastic landfills in Siem Reap, Kandal, and Kampong Speu provinces, which will be implemented over six years.
The Ministry of Environment and the World Bank working group met on Tuesday to discuss the results of the preliminary feasibility study and review the locations for the construction of these landfills.
HE Sao Sopheap, Secretary of State of the Ministry of Environment, supported the study result, but also requested the World Bank to study the feasibility of building landfills in Battambang and Sihanoukville as well.
In response, the World Bank will consider the request and will also adjust the expenditure based on the actual situation.