Asia’s most respected real estate honours renewed its call for the most award-worthy development firms and projects in Cambodia with the announcement of the timeline for the 2020 PropertyGuru Cambodia Property Awards, presented by Hitachi Elevators and Escalators.
The fifth edition of Cambodia’s most prestigious real estate awards programme will be staged at a black-tie gala dinner and awards ceremony on Friday, 5 June 2020 at the Sofitel Phnom Penh Phokeethra ballroom.
Organised by Asia’s leading property technology company, PropertyGuru will be accepting nominations from the general public until Friday, 27 March.
Key dates for the 2020 edition are:
16 December 2019 – Nominations and Entries Open
27 March 2020 – Nominations Close
3 April 2020 – Entries Close
20-30 April 2020 – Site Inspections
4 May 2020 – Final Judging
5 June 2020 – Gala Dinner and Awards Ceremony in Phnom Penh
20 November 2020 – Grand Final Gala Ceremony in Bangkok, Thailand
Top winners from Cambodia will again be eligible to compete for the “Best in Asia” honours at the 15th PropertyGuru Asia Property Awards Grand Final to be hosted in Bangkok, Thailand in November, which will be preceded by the exclusive Road to Gold Tour of select award-winning properties, and the green technology and sustainable development-themed PropertyGuru Asia Real Estate Summit, a global conference for industry game-changers.
Last year’s edition of the PropertyGuru Cambodia Property Awards welcomed 370 guests, the biggest gala dinner and ceremony hosted in Cambodia by PropertyGuru to date. It awarded a total of 39 trophies and 27 Highly Commended citations to a wide range of Khmer companies and projects.
The inaugural edition of the Awards in Phnom Penh, held in early 2016, was attended by 327 guests and saw 15 developers accept 13 awards.