Beyond the retail business with three large shopping malls in Cambodia, a Japanese firm Aeon Mall (Cambodia) Co Ltd has now expanded its business to the logistic market with a plan to establish Cambodia’s first multifunctional logistics centre in Sihanoukville in 2023.
According to its press release issued on 11 January, the Aeon Mall (Cambodia) Co Ltd has established a subsidiary called Aeon Mall Cambodia) Logi Plus Co., Ltd, which will be responsible for the business in this segment.
This new company will operate a multifunctional logistics centre equipped with the necessary licenses required for cross-border E-commerce businesses including bonded warehouse functions, as well as customs clearance agency and fulfilment centre functions.
The bonded warehouse will allow importers to store products from abroad without paying duties before they go through customs procedures.
Through these efforts, we will improve customer convenience, providing business opportunities and services to a wide variety of businesses.
The centre will be constructed over 30,000 sqm in Sihanoukville SEZ and is scheduled to commence in 2023.