Winners to be Selected and Announced at The Year in Infrastructure and Going Digital Awards Event in Vancouver
EXTON, Pa. – March 14, 2024 – Bentley Systems, Incorporated (Nasdaq: BSY), the infrastructure engineering software company, today announced its call for nominations for the 2024 Going Digital Awards in Infrastructure. The awards, which are judged by independent juries of industry experts, recognize infrastructure projects for going digital advancements in infrastructure. The deadline for nominations is April 15, 2024.
Users of Bentley software are invited to enter their projects in the Going Digital Awards in Infrastructure program, no matter which phase the project is in – preconstruction/conceptual, design, construction, or operations. The three finalists chosen for each awards category win a trip to Vancouver to attend The Year in Infrastructure and Going Digital Awards event as guests of Bentley Systems. As part of the conference, the finalists will present their projects before the judges, industry thought leaders, and members of the media.
The 2024 Going Digital Awards in Infrastructure categories include:
These projects recognize innovative advancements and measurable impacts in infrastructure delivery and performance using Bentley software, including Bentley Infrastructure Cloud and Bentley’s iTwin Platform for infrastructure digital twins. Projects may also be recognized for advancements that empower sustainable development goals in terms of climate action, energy transition and efficiency, circularity of land and water resources, and healthy communities.
In addition to the juried awards, Bentley’s founders will honor select projects representing organizations or individuals whose undertakings contribute notably to infrastructure advancement and/or environmental and social development goals.
Every project nominated for an award receives recognition across the global infrastructure community. Through the 2024 Going Digital Awards in Infrastructure program, participants:
• Enhance their competitive edge by demonstrating to existing and potential clients the value that the participants add to projects through their digital innovations.
For additional information about the 2024 Going Digital Awards in Infrastructure program, or to nominate a project, visit the Going Digital Awards in Infrastructure website.
Caption: Winners of the 2023 Going Digital Awards in Infrastructure celebrate their accomplishments. Nominations are open for the 2024 awards. Image courtesy of Bentley Systems.
Caption: Keynotes of the 2023 Going Digital Awards in Infrastructure. Image courtesy of Bentley Systems.
© 2024 Bentley Systems, Incorporated. Bentley, the Bentley logo, Bentley Infrastructure Cloud, Bentley Open, AssetWise, iTwin, MicroStation, ProjectWise, Seequent, and SYNCHRO are either registered or unregistered trademarks or service marks of Bentley Systems, Incorporated or one of its direct or indirect wholly owned subsidiaries.