Cambodia to fill and package Sinovac Kovid-19 vaccine domestically
The Ministry of Health signed a Memorandum of Understanding (MoU) on Cooperation for filling and packaging Covid-19 Inactivated Vaccines with China’s Sinovac Life Sciences and Cambodian Pharmaceutical Enterprise, the move will enable Cambodia to package vaccines.
The signing MoU ceremony was held on June 1, under the presence of HE Mam Bunheng, Minister of Health, with HE Wang Wentian, Chinese Ambassador to Cambodia, Lok Chumteav Neak Oknha Chhoeueng Sopheap, General Director of Cambodian Pharmaceutical Enterprise, Mr. Gao Qiang, General Manager of Sinovac Life Sciences Co., Ltd.
Under the MoU, the Cambodian Pharmaceutical Enterprise is given rights to fill and package domestically the inactivated Covid-19 vaccines supplied by Sinovac Life Sciences Co., Ltd.
HE Mam Bunheng stated that the signing of the Memorandum of Understanding will enable Cambodia has the ability to package WHO-registered emergency vaccines to meet the needs of Cambodians, including all foreigners​ in Cambodia.
The final package of the inactivated vaccine against Covid-19 and other new viruses has been ordered by the Royal Government of Cambodia for a three-year period from 2024-to 2026 to supply domestic demand.