The new Cambodian People’s Party (CPP) headquarters building is now 95% complete, according to Prime Minister Hun Sen’s official Facebook page on the morning of 05 June 2020.
The new CPP headquarters is a five-storey 50,000 square metre building being built on a 1.6-hectare plot and which will eventually stand 48 metres high.
The new HQ will feature a 500 square metre car park on the ground floor at the ground floor, which combined with the front yard area will have capacity to park over 300 cars. On the upper floor, a large private meeting room will be able to hold up to 10,000 people.
Inside the building, there is a 3,000-square-metre hospitality room with more than 4,000 seats with a 120-person cafeteria in the southern section of the complex.
In addition, the building features audio-visual and international meeting rooms, boardroom, offices for the permanent council, permanent board and permanent members, honorary chair and honorary guests as well as facilities for persons with a disability, security and a dining room.
On the fifth floor, there is a large auditorium with a seating capacity for 3, 474 people and a lounge with capacity to host 3,470 people.
Aesthetically, the structure is decorated with the “3 combination styles”. Those styles are a mixture of Angkor Wat style, Banteay Srey style, and the middle age style.
Located along Norodom Blvd in Tonle Bassac district, Chamkar Mon district next to Senate Building, ground was broken on the new HQ on 11 November 2018, presided by Samdech Vibol Paseyay Say Chhum.