As of January 2023, Cambodia receives more than 400,000 passengers at Phnom Penh, Siem Reap and Sihanoukville International Airports, an increase of nearly 700% compared to the same period in 2022.
According to HE Sin Chansereivutha, spokesperson at the State Secretariat of Civil Aviation (SSCA), the total number of passengers arriving at the three international airports in January 2023 was 408,516, an increase of 677% over the same period in 2022.
HE Sin has confirmed that although the air cargo has decreased slightly, the number of flights in and out of the three international airports increased significantly.
According to him, Cambodia received 2,891 tons of cargo, a decrease of 49%, and nearly 3,900 flights, an increase of more than 220%  compared to the same period in 2021.