Cambodia Constructors Association (CCA) with sponsors from three major companies, OCIC, TC and HTS to organize its 12th business networking with the participation of more than 200 business people.
The event was held at Koh Pich in the City Hall on 8 July 2022, with the aim of providing an opportunity for all association members to meet and have a face-to-face meeting to establish a network to find investment partners, as well as access more information on supply and demand. Demand for construction materials in the Cambodian market.
Currently, Cambodia Constructors Association (CCA) has a total of 86 companies as members, all of which are business companies studying design projects, construction companies, suppliers of equipment, large machinery and many other companies in the field of construction, real estate, housing development, insurance, and transportation. etc.
Oknha Charles Van, acting of CCA Chairman Neak Oknha Pung Kheav Se expressed his interest in the development of the construction sector in Cambodia, in particular, he hoped that this event would provide an opportunity for all participants to receive Benefits and succeed from communication, collaboration and sharing of this business as well.  (Read more)