Cambodia Constructor Association has joined the China-ASEAN Decoration & Upholster Industry Cooperation Forum as the Cambodia representative from the ASEAN country to discuss the current situation and future long-term relationship between China and ASEAN countries within the architectural and constructional industry.
Organized by China-ASEAN Business Council, the forum was held on May 11 in Shenzhen, China along with the significant International Cultural Industry Expo (ICIF) Grandland Branch, where hundreds of representatives from the Chambers of Commerce and Industry, architecture, engineering contracting and architectural decoration enterprises in China and ASEAN countries have gathered.
The highlights of this year gathering are the official announcement of the Shenzhen Consensus on Strengthening China − ASEAN Architectural Decoration Industry Win-win Cooperation as well as the establishment of the China-ASEAN Architectural Decoration Industry Cooperation Committee.
This represents the strong relationship between China and ASEAN countries within the architectural decoration industry. Moreover, the team also discuss on how to strengthen China-ASEAN architectural decoration industry cooperation in order to achieve win-win development as well.
As the Cambodian representative and also the Board of Cambodia Constructors Association (CCA), Oknha Chim Khean has expressed a strong support to the Consensus on Strengthening China-ASEAN Architectural Decoration Industry Win-Win Cooperation establishment.
“The China-ASEAN Decoration & Upholster Industry Cooperation Forum is very important step for further cooperation and exchange of experiences among interested parties, China and all countries, members of ASEAN,” said Oknha Khean.
“The further cooperation means more trading of decoration fitting production which make the trade and economic cooperation between China and Cambodia and also with other members of ASEAN continue to grow well in the future,” he added.
Oknha Khean also has proudly presented the Cambodia economic status to the stage as well as urging Chinese stakeholders to invest more in Cambodia.
“For the last three consecutive years, we found that the construction investment in Cambodia has seen dramatic increases. In year 2016, the investment jumped to US$ 5,579 millions. Last year, in 2017, it increased to US$ 6,799 millions,” said Oknha Khean.
“Among all the foreign investors within the construction industry, we can say that Chinese investor is ranked as number one on the list a the moment. This expresses a strong cooperation between Cambodia and China and we consider this as a postive move. This plays a very important role in driving the kingdom economy foward; therefore we strongly welcome and expect more investment from Chinese stakeholders into the kingdom,” he added.