As part of its policy of international cooperation, the Cambodia Constructors Association (CCA) signed a Memorandum of Understanding with the Shenyang Sub-Council of China for the Promotion of International Trade (CCPIT) in early December.
Established in 2011, the CCA is the privately-run association with over 120 member companies relevant to the building and property industries. The Shenyang Sub-Council of China for the Promotion of International Trade (CCPIT) is the Shenyang branch of the China Council for the Promotion of International Trade. Shenyang is the provincial capital and largest city of Liaoning Province, China. The CCPIT was established in 1952.
The agreement signed by the two chambers on 5 December aims to develop friendly cooperation in the fields of trade, the economy, science and technology between China and Cambodia.
As part of the agreement, the two organisations agreed to coordinate the exchanges of delegations of enterprises and economic organisations visiting China and Cambodia, sponsoring exhibitions, fairs, seminars, symposiums, and other events which may strengthen bilateral business relationships.
Both will work together to establish the China-Cambodia Building Materials Industry Zone, and the Shenyang Sub-council of CCPIT will help promote the zone’s development to Shenyang enterprises.
They will also provide each other information on economic development, including information on enterprises, economic incorporation and firms, fairs and exhibitions as well as other information of mutual interest.
CCA and CCPIT will hold regular meetings and pay mutual visits to each other’s cities, to discuss the details of cooperation, attend mutual seminars and engage in other activities which may be useful for the development of bilateral trade and economic cooperation.
Through the effort of the Cambodia Constructors Association (CCA), Cambodia has enrolled as a member of various international organisations.
Shortly after its inception, CCA registered as a member of the ASEAN Constructors Federation (ACF) in 2011 and later became a member of the International Federation of Asian and Western Pacific Contractors’ Associations (IFAWPCA) in 2015.
To date, the CCA has also registered as a member of two China-backed committees; the China-ASEAN Business Council (CABC) in 2014; and the China-ASEAN Building Materials Cooperation Committee in 2015.