Chinese Firm to Build a New 300 Hectare Satellite City in Prey Veng
The Cambodian government has given a green light to Chinese firm Jiangxi Haihui Utility Co., Ltd to build a giant satellite city on more than 300 hectares in Prey Veng province.
The plan was proposed by Jiangxi Haihui Utility Co., Ltd during their official visit with Interior Minister Samdech Sar Kheng on 29 May.
The new satellite city will located in front of Prey Veng provincial municipality and will comprise of a business centre, industrial centre, residential projects, condos, an amusement park and more.
“We have seen the potential of Prey Veng province and we want to develop the area to be a better place in the future. Our company’s goal is to revitalise Prey Veng’s economy by attracting more investors,” said Mr Yu Hui Hua, president of Jiangxi Haihui Utility Co., Ltd.
Samdech Sar Kheng stated that if the project happens, it will benefit Prey Veng province a lot as well as the whole of Cambodia. First of all, the project will help create more jobs for locals and will also help boost the construction industry in Cambodia.
Last but not least, Samdech Sar Kheng also gave advice to Jiangxi Haihui Utility Co., Ltd to strictly follow and obey the legal procedure of Cambodia to ensure the transparency and the long term business relationship between Chinese firm and Cambodia.
Regarding the Chinese investment, Chinese firm Prince Real Estate Group has recently groundbroken their millions dollar in industrial park known as Cam MJ Development Park Co., Ltd on 24 hectares of land in Kampong Speu province as well (read more).