China Matrix Technology Group-Horche Intelligent Automobile plans to invest in setting up a factory to assemble electric vehicles in Koh Kong province, according to an online meeting between relevant parties on 22 October.
The objective of the Chinese firm in this meeting was to study the feasibility, and understand the land and legal environment, human resources, and other related administrative matters with the Koh Kong Provincial Administration.
Koh Kong Governor HE Mithona Phuthong welcomed the investment but recommended the firm study further before investing.
In 2021, Koh Kong Province had seven large-scale industries with 10,843 workers, including car assembly, wiring, electronics and textiles, garments, sports equipment, and others. There are 755 small and medium enterprises and handicrafts.
In Koh Kong province, apart from agriculture, industry shares 55.5% of the economy while the service sector shared 0.3% of the total income. Meanwhile, 44.2% of the total labor are factory workers, and 15% work for the private sector.