Concessional Loan for NR7 Expansion Project to be Signed in November
The project to renovate and expand the quality of NR7 from Skun to Kampong Cham city with Chinese loans will be signed in November. The concessional loan for the project will be signed during Chinese Premier Li Keqiang’s official visit to Cambodia to attend the ASEAN Summit in November, said Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol in a press conference on 27 October.
The project will expand 45km of road between Skun in Cheung Prey District and the Kizuna Bridge in Kampong Cham city from two lanes to four lanes.