Construction of Ring Road 3 Over 66% Complete
Construction of Ring Road 3 around Phnom Penh was 66% complete by the end January 2022, on track for final completion by September 2022.
The update was provided by Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol in the yearly work progress review conference last week.
With ground broken in January 2019, Ring Road 3 has a total length of 52.9km, passing through Kandal province for 38km and Phnom Penh for about 15km. The project is expected to cost approximately US$273 million, which is a loan from China.
This road will become a major ring road connecting NR6, NR5, NR4, NR3, NR2 and NR21. The route will also include several bridges crossing the Bassac River and Koh Anloung Chen, connecting to NR1.
Besides Ring Road 3, the government is also currently studying Ring Road 4, which will be a 195-kilometre-long road, passing through Kampong Speu, Takeo, Kandal and Prey Veng provinces. (Read more)
Moreover, Cambodia also plans to build an eastern section to Ring Road 3 to create a full ring road. The project is currently being studied by a Chinese company.(Read more)