Deputy Prime Minister HE Aun Porn Moniroth on 7 October lead a team to inspect the wastewater treatment plant in Sihanoukville, while also making multiple recommendations to modernize and improve the effectiveness of the plant.
Spread over an area of 16.2 hectares, the plan has a treatment capacity of 6,900 to 30,000 cubic meters/day.
The plant uses the Aerated-Lagoons system, equipped with a blower aerator and a surface aerator at four pumping stations, plus a 65.80-kilometre sewer system.
This system can cover Sangkat 2, 3, and 4 of Sihanoukville.
After listening to the presentation and discussion, Deputy Prime Minister Moniroth made the following recommendations:
1. Study the master plan for the separation system between rainwater and wastewater. This new system can collect wastewater from people’s houses and send it to the wastewater treatment plant in accordance with the growth of the population. The firm can also expand the filtration capacity in response to the goal of turning Sihanoukville into a multi-purpose economic pole.
2. Study the feasibility of interconnection between existing micro-filtration systems and large-scale filtration systems.
3. Study the automatic trash filtering net system to prevent the trash from blocking the water flow and entering the sea.
4. Maintain and operate the existing wastewater treatment system in Sihanoukville in a more effective way to be more efficient.