The Cambodia Constructors Association (CCA) has announced that booths are now available to be booked for the 5th Cambodia Construction Industry Expo scheduled for 29 November to 1 December 2018 in Phnom Penh.
Hosted in conjunction with the CCA’s 7th Annual Summit, the expo is the nation’s premier construction and property event and is organised by the largest private organisation representing the industry in Cambodia.
Hosted at the Diamond Island Exhibition and Convention Centre, Phnom Penh, the annual event brings together professionals from the construction industry as well as government officials. The trade event is offering around 300 booths for interested companies and organisations to showcase a wide range of materials and services.
Cambodia Construction Industry Exhibition in 2017
This three-day trade show is dedicated to providing a platform for business professionals to display their products, share, learn, network, and succeed in their respected sectors. The flagship international show has been organised for the last four consecutive years with the aim of promoting opportunities in Cambodia’s construction industry.
As an integrated part of this annual event, the morning of the first day morning is dedicated to the CCA Annual Summit. Over 500 senior representatives of the CCA members from over 100 companies who are construction-related firms and high-level government officials are all invited to attend.
Supported by the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, the three-day CCA-backed expo displayed over 300 booths featuring around 600 different products by producers from around the globe at the 4th expo in 2017. The expo has built on the success of previous years to cement its place as the nation’s premier construction and property sector event.
Over 168 local and international firms participated to showcase a wide variety of building materials and technology, property development projects and services related to the construction and property sectors, including from real estate agencies, banks and insurers. About 5,000 visitors joined the sector-leading event, providing the exhibitors and visitors great opportunities for seeking business opportunities.