The first set of government bonds is a trial for larger-scale capital-raising mechanisms in the future, said Permanent Secretary of the Ministry of Economy and Finance HE Vongsey Visoth.
At a public forum on macroeconomic management on 25 January, HE Vongsey Visoth said the government bonds will help Cambodia become less dependent on foreign debt through local capital collection.
“This bond issue, in fact, we do not need much money, but we want to triai the mechanism of our securities market operating system,” he said.
“We want to diversify our debt by not relying on foreign debt from abroad too much because we also have a lot of sources of budget domestically,” he added.
The government issued the first set of bonds in 2022 for US$300 million using the National Bank of Cambodia’s platform. In 2022, the government raised fund nearly US$200 million from the market.
In 2023, the government announced the mobilisation of funds from government bonds of US$200 million.