Gov’t to Set Up Five More Business Centres in China Similar to One in Japan
The Ministry of Commerce plans to establish five more Cambodian private business centres in China, with one such centre operational in Japan, according to the Ministry of Commerce on 31 January.
The establishment of these five centres is to further promote the sale of Cambodian products in the Chinese market.
The five centres will be in Changchun, Harbin, Nanjing, Taiyuan and Zhengzhou, China.
The Ministry of Commerce officially inaugurated the Cambodian Private Business Centre to serve trade between Cambodia and Japan in Atugi, Kanagawa Prefecture, Japan in June 2022. (Read more)