The International Fund for Agricultural Development (IFAD) has provided US$194 million to support Cambodia’s rural economy and trade in agricultural products.
The financing agreement was signed by the President of IFAD Mr Alvaro Lario and the Permanent Secretary of the Ministry of Economy and Finance Mr Vongsey Vissoth on 7 February.
Of the US$194 million fund, US$47.9 million is a concessional loan from IFAD. The program aims to reduce rural poverty and vulnerability by enhancing climate resilience and promoting the growth of environmentally sustainable agriculture on the production and export chain.
The program covers focuses on developing six targets including vegetables, chicken, cassava, cashew nuts, fresh fruits, and processed fruits.