នៅក្នុងសន្និសីទ Bentley Illuminate 2026 ថ្នាក់ដឹកនាំក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មបានបង្ហាញថា គោលដៅធ្វើទំនើបកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដ៏ធំសម្បើមរបស់អឺរ៉ុប ពិសេសគម្រោងតម្លៃ ៥០០ ពាន់លានអឺរ៉ូរបស់ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ គឺពឹងផ្អែកលើការចំណុច ២ សំខាន់ៗ​គឺ ប្រព័ន្ធឌីជីថលបែប AI និងទិន្នន័យបែបតភ្ជាប់។
ខណៈពេលដែលទ្វីបនេះកំពុងប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចាស់ៗ និងការខ្វះខាតវិស្វករ បច្ចេកវិទ្យាទាំង ២ នេះ គឺនឹងក្លាយក្បាលម៉ាស៊ីនចម្បងសម្រាប់ការធ្វើទំនើបកម្មដ៏ធំនេះ ។
គម្រោង Port Polska តម្លៃ ៣០ ពាន់លានអឺរ៉ូនៅក្នុងប្រទេសប៉ូឡូញ គឺជាឧទាហរណ៍ចម្បងមួយដែលសឱ្យឃើញពីការប្រើបច្ចេកវិទ្យទាំង ២ នេះ តាមរយៈកម្មវិធីឌីជីថលរបស់ក្រុមហ៊ុន Bentley។
ដើម្បីគ្រប់គ្រងទិន្នន័យជិត ៨០ Terabytes វិស្វករចំនួន ៥,៧០០ នាក់ ការងារ ៨៣ ផ្នែក ក្នុងពេលតែមួយ ក្រុមហ៊ុនអ្នកម៉ៅការបានប្រើកម្មវិធី ProjectWise របស់ Bentley Systems ។
កម្មវិធីនេះបានជួយបំបាត់បញ្ហាជាច្រើនទាក់ទងនឹងតម្លាភាព ដោយធានាថាគោលដៅរួមនៃគម្រោងគឺភាពច្បាស់លាស់ និងគ្មានភាពយល់ច្រឡំ នៅពេលផ្ទេរការងារពីផ្នែកមួយទៅផ្នែកមួយទៀត។
លើសពីនេះ កម្មវិធីរបស់ Bentley ផ្សេងទៀតដូចជា OpenRoads, Synchro និង iTwin ក៏កំពុងជួយដោះស្រាយបញ្ហាភាពនៅទ្រឹងនៃការធ្វើទំនើបកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផងដែរ។
កម្មវិធីខាងលើអាចជួយបង្កើតម៉ូដែលនិម្មិតដូចពិត ឬ Digital Twin នៃគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចាស់ៗទាំងនោះ ដែលជួយក្រុមការងារអាចគ្រប់គ្រងគម្រោងទាំងនោះបានដោយងាយស្រួល។
ឧទារហរណ៍ ក្រុមហ៊ុនដូចជា Ferrovial និង Egis Group អាចប្រើកម្មវិធីនេះរួមជាមួយនឹង AI ដើម្បីវិភាគទិន្នន័យដែលរាយប៉ាយមិនច្បាស់លាស់ ដូចជាឯកសារ PDF និងរូបថតនៅការដ្ឋានជាដើម។ បន្ទាប់មកបង្វែរកំណត់ត្រាដែលមិនធ្លាប់ប្រើរាប់ទសវត្សរ៍ ឱ្យទៅជាទៅចំណេះដឹងថ្មីដែលអាចយកទៅប្រើជាក់ស្ដែងបាន។
លើសពីនេះ​ការតភ្ជាប់ទិន្នន័យតាមពេលវេលាជាក់ស្តែង ក៏ជួយគ្រប់គ្រងការអនុវត្តគម្រោងខ្នាតយក្ស ដូចជា Terminal One ថ្មីនៅព្រលានយន្តហោះ JFK ផងដែរ ពោលគឺស្ទើរគ្រប់ដំណាក់កាល ចាប់តាំងពីដំណាក់កាលរចនាដំបូង រហូតដល់ការថែទាំក្នុងរយៈពេលរាប់ទសវត្សរ៍។
ការផ្លាស់ប្តូរទៅរក Bentley Infrastructure Cloud គឺមានសុវត្ថិភាពខ្ពស់ដែល AI អាចភ្ជាប់ឯកសារ និងគម្រោងផ្សេងៗគ្នាបាន។ តាមរយៈការបង្កើត “ប្រព័ន្ធដែលស៊ីសង្វាក់គ្នា” នេះ ការងារជាច្រើនគឺមានលក្ខណៈស្វ័យប្រវត្តិ ដែលជួយបំពេញចន្លោះប្រហោងនៃកម្លាំងពលកម្មវិស្វកម្ម ព្រមទាំងធានាគម្រោងត្រូវបានសាងសង់ឡើងយ៉ាងមាននិរន្តរភាព។