នៅក្នុងការខិតខំប្រឹងប្រែងធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងអចលនទ្រព្យ និងបង្កើនសុវត្ថិភាពនៃសិទ្ធិកាន់កាប់ដីធ្លីក្នុងទីក្រុងឱ្យមានស្តង់ដារ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ រួមជាមួយមន្ទីររៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងសុរិយោដីរាជធានីភ្នំពេញ បានប្រកាសចាប់ផ្តើមជាផ្លូវការនូវដំណើរការចុះបញ្ជីដីធ្លីមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធ និងការចុះបញ្ជីផ្ទះល្វែងដែលជាចំណែកឯកជននៃអគារសហកម្មសិទ្ធិនៅក្នុងមូលដ្ឋានខណ្ឌ៧មករា។ យុទ្ធនាការនេះ បានរៀបចំពិធីប្រកាសតំបន់វិនិច្ឆ័យកាលពីថ្ងៃទី០២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦ នៅបរិវេណពហុកីឡាដ្ឋានជាតិអូឡាំពិក ផ្តោតជាសំខាន់លើការដោះស្រាយបញ្ហាកម្មសិទ្ធិអគារ និងផ្ទះល្វែងដែលបានសាងសង់ឡើងមុនឆ្នាំ១៩៧៩ និងមុនថ្ងៃទី១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១៩៩៧។
ភូមិសាស្ត្រខណ្ឌ៧មករា គឺជាតំបន់ប្រវត្តិសាស្ត្រមួយនៃរាជធានីភ្នំពេញ ដែលសម្បូរទៅដោយអគារ និងផ្ទះល្វែងចាស់ៗដែលមានម្ចាស់កាន់កាប់ច្រើនគ្រួសាររស់នៅផ្តុំគ្នាតាមជាន់នីមួយៗក្នុងអគារតែមួយ។ ភាពស្មុគស្មាញផ្នែកស្ថាបត្យកម្ម និងលក្ខណៈច្បាប់នៃអគារសហកម្មសិទ្ធិទាំងនេះ បានទាមទារឱ្យក្រសួង និងគណៈកម្មការសុរិយោដីថ្នាក់ជាតិបង្កើតនូវក្របខណ្ឌបច្ចេកទេស និងនីតិវិធីច្បាប់ដាច់ដោយឡែក។ ជាមួយគ្នានេះ អាជ្ញាធរបានបំពាក់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ឧបករណ៍វាស់វែងទំនើបៗ និងផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលបន្ថែមដល់មន្ត្រីជំនាញ ដើម្បីធានាថាការចេញប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិស្របច្បាប់ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការកាន់កាប់ជាក់ស្តែងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានរង់ចាំអស់រយៈពេលជាច្រើនទសវត្សរ៍មកនេះ។
ការសម្រេចបាននូវការចុះបញ្ជីអចលនទ្រព្យស្មុគស្មាញនេះ ត្រូវបានមើលឃើញថាជានិន្នាការស្របគ្នាទៅនឹងទីក្រុងធំៗក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដូចជាបាងកក ហូជីមិញ និងម៉ានីល ដែលបានប្រើប្រាស់ការចុះបញ្ជីកម្មសិទ្ធិអគារសហកម្មសិទ្ធិជាកាតាលីករក្នុងការបង្កើនតម្លៃសេដ្ឋកិច្ចអចលនទ្រព្យ និងកាត់បន្ថយទំនាស់ក្នុងសង្គម។ ស្របតាមទិសដៅជម្រុញការចុះបញ្ជីដីឱ្យបានបង្ហើយ ក្រុមការងារជំនាញរបស់មន្ទីររៀបចំដែនដីរាជធានីភ្នំពេញ ដោយមានកិច្ចសហការពីអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន បានកំណត់ផែនការបញ្ចប់ការវាស់វែង និងប្រមូលទិន្នន័យទាំងអស់ត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ២០២៦ ដើម្បីឈានទៅដល់ការប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់ម្ចាស់ចំណែកឯកជនជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅដើមឆ្នាំ២០២៧។
ការដោះស្រាយបញ្ហាកម្មសិទ្ធិអគារសហកម្មសិទ្ធិចាស់ៗនៅខណ្ឌ៧មករានេះ មិនត្រឹមតែជាសមិទ្ធផលដ៏ធំធេងក្នុងការផ្តល់យុត្តិធម៌សង្គម និងសន្តិសុខផ្លូវច្បាប់ជូនប្រជាពលរដ្ឋប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជាជំហានដ៏មានសារៈសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់សក្តានុពលទីផ្សារអចលនទ្រព្យកម្ពុជាឱ្យមានភាពប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ក្នុងតំបន់។ ការប្រែក្លាយអចលនទ្រព្យអសកម្មឱ្យទៅជាទ្រព្យសកម្មស្របច្បាប់នឹងជួយជំរុញសេដ្ឋកិច្ចក្នុងក្រុង និងបង្កើនទំនុកចិត្តដល់អ្នកវិនិយោគទុន។