CDC-ជប៉ុន ជំរុញកម្ពុជាទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ឧស្សាហកម្មគ្រឿងផ្គុំយានយន្ត
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល ភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយសហព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចកាន់សៃជប៉ុន ដើម្បីជំរុញការផលិតបច្ចេកវិទ្យាខ្ពស់ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថាមពលបៃតង
ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា(CDC) និងសហព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចកាន់សៃ នៅប្រទេសជប៉ុន បានបើកកិច្ចពិភាក្សាគ្នាសំដៅប្រែក្លាយកម្ពុជាទៅជាមជ្ឈមណ្ឌល (Hub) សម្រាប់ឧស្សាហកម្មគ្រឿងបង្គុំយានយន្ត នាពេលអនាគត។ នេះបើតាមជំនួបពិភាក្សារវាង ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល ជាមួយ លោក Masayoshi Matsumoto ប្រធានសហព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចកាន់សៃ កាលថ្ងៃទី១២ មិថុនា ឆ្នាំ២០២៦។
ក្នុងជំនួបនោះ ភាគីទាំងពីរបានពិភាក្សាផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈទៅវិញទៅមកលើវិស័យឧស្សាហកម្មគ្រឿងផ្គុំយានយន្តនៅកម្ពុជា សំដៅជំរុញគោលដៅយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងការប្រែក្លាយកម្ពុជាទៅជាមជ្ឈមណ្ឌល (Hub) សម្រាប់ឧស្សាហកម្មគ្រឿងបង្គុំយានយន្តនាពេលអនាគត។ ភាគីទាំងពីរ ក៏បានលើកយកវិស័យថាមពលកកើតឡើងវិញ មកពិភាក្សាគ្នាយ៉ាងស៊ីជម្រៅ ដោយផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍប្រភពថាមពលបៃតង ការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពថាមពល និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឆ្លាតវៃក្នុងការគ្រប់គ្រងបណ្តាញអគ្គិសនីនៅក្នុងតំបន់ ដើម្បីគាំទ្រដល់ខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងឆ្លើយតបទៅនឹងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាក្នុងការកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នកាបូនផងដែរ។
ឆ្លៀតឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល បានស្នើសហព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចជប៉ុនជួយផ្សព្វផ្សាយពីសក្តានុពលនានារបស់កម្ពុជា និងជំរុញឱ្យបណ្តាក្រុមហ៊ុនសមាជិកទាំងអស់នៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់មួយនេះ ពិនិត្យលទ្ធភាពក្នុងការមកសិក្សាស្វែងយល់ពីឱកាសវិនិយោគជាក់ស្តែងនៅកម្ពុជា។ ជាការឆ្លើយតប លោក Matsumoto បានស្វាគមន៍ និងបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងលើការរីកចម្រើន និងសក្តានុពលសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន។
ជារួម ភាគីកម្ពុជា-ជប៉ុន ចាត់ទុកថា ជំនួបពិភាក្សានេះ គឺជាជំហានការទូតធុរកិច្ចថ្មីមួយទៀត ក្នុងការបង្កើនទំនុកចិត្តដល់វិនិយោគិនធំៗរបស់ជប៉ុន និងជំរុញចំណងមិត្តភាព សេដ្ឋកិច្ច និងការវិនិយោគរវាងប្រទេសទាំងពីរ ឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅ និងរឹងមាំមួយកម្រិតទៀត៕ (អានបន្ថែម)