៦ខែ ឆ្នាំ២០២៦៖ កម្ពុជាចុះបញ្ជីគម្រោងថ្មី តម្លៃ ៤,៧ ប៊ីលានដុល្លារ បង្កើតការងារបាន ១៦០ពាន់កន្លែង
បើគិតត្រឹមក្នុងមួយឆមាសទី១ ពោលឆាប់បីខែមករា-ខែមិថុនា នៃឆ្នាំ២០២៦នេះ កម្ពុជាបានចុះបញ្ជី គម្រោងវិនិយោគថ្មី ចំនួន ២៧៦ ក្នុងទំហំទុនវិនិយោគសរុបប្រមាណ ៤,៧ប៊ីលានដុល្លារអាម៉េរិក។ នេះបើតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់កម្ពុជាក្រុមប្រឹក្សាភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា កាលថ្ងៃទី១៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦។
សេចក្តីប្រកាស បានឱ្យដឹងថា ក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៦ គម្រោងវិនិយោគដែលត្រូវបានចុះបញ្ជីដោយក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា និងអនុគណៈកម្មាធិការវិនិយោគរាជធានី-ខេត្ត(អ.គ.វ.រ.ន.) មានចំនួន ២៧៦ ក្នុងទំហំទុនវិនិយោគសរុបប្រមាណ ៤,៧ ប៊ីលានដុល្លារអាម៉េរិក ដែលនឹងអាចបង្កើតការងារបានប្រមាណ ១៦០.០០០កន្លែង។
ក្នុងចំណោមគម្រោងចំនួន ២៧៦ ដែលត្រូវបានអនុម័ត ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានចុះបញ្ជីដោយផ្ទាល់នូវគម្រោងវិនិយោគដែលមានផលប៉ះពាល់ខ្ពស់ចំនួន ១៨១ ដែលតំណាងឱ្យដើមទុនចំនួន ៤,៤ ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ដែលតែមួយត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបង្កើតការងារជាង ១២០,០០០ កន្លែង។ ការចែកចាយគម្រោងទាំងនេះបង្ហាញពីបរិយាកាសប្រតិបត្តិការចម្រុះរបស់ប្រទេស ដោយមានគម្រោងចំនួន ១០៥ ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅខាងក្រៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ការអភិវឌ្ឍតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសថ្មីស្រឡាងចំនួន ៧ និងគម្រោងចំនួន ៦៩ ដែលត្រូវបានបញ្ចូលដោយជោគជ័យទៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសដែលមានស្រាប់។ កំណើនដែលមានតុល្យភាពនេះបង្ហាញពីភាពរឹងមាំនៃឧទ្យានឧស្សាហកម្មដែលខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ប្រទេសកម្ពុជា និងលទ្ធភាពពាណិជ្ជកម្មយ៉ាងទូលំទូលាយនៃទឹកដីខេត្តផ្សេងៗគ្នារបស់ខ្លួន។
ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ ការអភិវឌ្ឍក្នុងស្រុកនៅតែបន្តរីកចម្រើនតាមរយៈការអនុម័តការវិនិយោគបែបវិមជ្ឈការ។ អនុគណៈកម្មាធិការវិនិយោគរាជធានី-ខេត្តបានចុះបញ្ជីគម្រោងក្នុងស្រុកចំនួន ៩៥ ក្នុងរយៈពេលប្រាំមួយខែដូចគ្នា។ គម្រោងវិនិយោគក្នុងតំបន់ទាំងនេះមានចំនួនវិនិយោគប្រមាណ ២៩១ លានដុល្លារអាម៉េរិក និងត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចដើម្បីផ្តល់ឱកាសការងារដ៏មានតម្លៃប្រហែល ៣៥.០០០ កន្លែងដោយផ្ទាល់ដល់សហគមន៍ក្នុងស្រុក។ ភាពជោគជ័យបែបវិមជ្ឈការនេះធានាថាផ្លែផ្កានៃទំនើបកម្មយ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវបានចែកចាយទូទាំងប្រទេស ដោយផ្តល់អំណាចដល់សេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ និងលើកកម្ពស់ទេពកោសល្យក្នុងស្រុក។
ជាមួយនឹងច្បាប់វិនិយោគទំនើបរបស់ខ្លួន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលកំពុងពង្រីក និងគោលនយោបាយគាំទ្រអាជីវកម្មរបស់រដ្ឋាភិបាល ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងផ្លាស់ប្តូរទៅជាមូលដ្ឋានផលិតកម្មក្នុងតំបន់ដែលមិនអាចខ្វះបាន។ (អានបន្ថែម)