ក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការជំរុញផលិតកម្មកសិកម្មក្នុងស្រុក ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនផលិតចំណីសត្វល្បីៗចំនួនប្រាំមួយ ដើម្បីចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MoU) ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ផលិតផលកសិកម្មសំខាន់ៗដូចជា៖ ពោតក្រហម ដំឡូងមី និងវត្ថុធាតុដើមផ្សេងៗ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
នេះបើតាមពិធីចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា ក្រោមអធិបតីភាពលោកជំទាវ ចម និម្មល រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម នៅថ្ងៃទី១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។
ក្រុមហ៊ុនទាំង ៦នោះរួមមាន៖ ក្រុមហ៊ុនអិមភីក អេស៊ីអិមស៊ី (ខេមបូឌា), ក្រុមហ៊ុនបេតាហ្រ្គោ (ខេមបូឌា) ខមភេនី លីមីធីត, ក្រុមហ៊ុនអេហ្រ្គី-ម៉ាស្ទ័រ ខូអិលធីឌី, ក្រុមហ៊ុន ឌឹ ហឺស្ស ធីអិមអេច, ក្រុមហ៊ុន អេ អេន ធី ហ្វីដ ឯ.ក, និងក្រុមហ៊ុន ស៊ីជេ ជេលជីដាងហ្វីដ (ខេមបូឌា) ខូអិលធីឌី។
តាមរយៈអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម នឹងសហការសម្របសម្រួលជាមួយក្រុមហ៊ុនទាំង៦ ដើម្បីប្រមូលទិញពោតក្រហមចំនួន ១៨៩.០០០ តោន ដំឡូងមីចំនួន ៨១.៦០០ តោន កញ្ជុងអង្ករចំនួន ៥១. ១៣០ និងកន្ទក់ចំនួន ៥៧.៧៣០ តោន។
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នានេះមិនត្រឹមតែមានគោលបំណងកាត់បន្ថយបញ្ហាប្រឈមដែលបណ្តាលមកពីការកើនឡើងតម្លៃចំណីសត្វប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជំរុញការវិនិយោគលើការកែច្នៃកសិកម្មក្នុងស្រុកផងដែរ។ វាត្រូវបានរំពឹងថានឹងលើកកម្ពស់តម្លៃ និងពង្រឹងខ្សែសង្វាក់តម្លៃនៃផលិតផលទាំងនេះ ទីបំផុតបង្កើតឱកាសអាជីវកម្មបន្ថែមទៀតនៅក្នុងវិស័យពាណិជ្ជកម្មកសិ-ពាណិជ្ជកម្ម។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះស្របតាមកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងបន្តដើម្បីលើកកម្ពស់បរិយាកាសសេដ្ឋកិច្ចសង្គមប្រកបដោយបរិយាប័ន្ននៅកម្ពុជា។
តាមរយៈការបង្រួបបង្រួមកងកម្លាំងរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជន អនុស្សរណៈនេះត្រូវបានកំណត់ដើម្បីត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់អនាគតប្រកបដោយនិរន្តរភាពបន្ថែមទៀតសម្រាប់ទេសភាពកសិកម្មកម្ពុជា ជំរុញកំណើន និងភាពធន់នៅក្នុងសហគមន៍កសិកម្មក្នុងស្រុក។