គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធយក្សនៅលើកោះហុងខ្វៃ មិនត្រឹមតែជាច្រកទ្វារពាណិជ្ជកម្មថ្មីរបស់តំបន់ដីសណ្តទន្លេមេគង្គប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ជាបន្ទាយយុទ្ធសាស្ត្រឆ្លើយតបនឹងការប្រែប្រួលសន្តិសុខក្នុងតំបន់ផងដែរ
ទីក្រុងហូជីមិញ៖ ផែនទីភូមិសាស្ត្រនយោបាយ និងពាណិជ្ជកម្មតាមសមុទ្រនៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍កំពុងឈានចូលដល់ដំណាក់កាលប្រកួតប្រជែងយ៉ាងស្រួចស្រាវ ខណៈដែលប្រទេសជិតខាងនីមួយៗប្រកួតប្រជែងគ្នាកសាងឧត្តមភាពរៀងៗខ្លួន។ ឆ្លើយតបនឹងបរិបទនៃការគម្រោងសាងសង់ព្រែកជីកហ្វូណន និងកំពង់ផែទឹកជ្រៅកម្ពុជា រដ្ឋាភិបាលវៀតណាមបាននិងកំពុងបង្កើនល្បឿនយ៉ាងខ្លាំងក្លាលើការដ្ឋានសាងសង់គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធខ្នាតយក្ស ដែលរួមមានស្ពានឆ្លងសមុទ្រប្រវែង ១៨ គីឡូម៉ែត្រ និងកំពង់ផែសមុទ្រទឹកជ្រៅពហុបំណងដែលមានតម្លៃវិនិយោគរហូតដល់ជិត ៤ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក នេះបើយោងតាមការចុះផ្សាយរបស់ Bloomberg កាលពីថ្ងៃទី ៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦។ គម្រោងយុទ្ធសាស្ត្រនេះត្រូវបានគេបោះទីតាំងនៅលើកោះហុងខ្វៃ ស្ថិតក្នុងខេត្តកាម៉ៅ ដែលជាចំណុចប៉ែកខាងត្បូងបំផុតនៃប្រទេសវៀតណាម ដោយវាត្រូវបានអ្នកវិភាគមើលឃើញថាជាការបោះជំហានដ៏ធំមួយក្នុងការឆ្លើយតបផ្នែកសន្តិសុខ និងសេដ្ឋកិច្ចរបស់ទីក្រុងហាណូយ ចំពោះការកើនឡើងនៃឥទ្ធិពលក្នុងតំបន់ ជាពិសេសបន្ទាប់ពីកម្ពុជាបានបើកការដ្ឋានសាងសង់ព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ។
ការតភ្ជាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៃគម្រោងយក្សនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងប្រកបដោយមហិច្ឆតា ដោយរួមបញ្ចូលទាំងការសាងសង់ស្ពានឆ្លងសមុទ្រដែលវែងជាងគេបំផុតរបស់វៀតណាមប្រវែង ១៨ គីឡូម៉ែត្រដើម្បីតភ្ជាប់ទៅកាន់កោះហុងខ្វៃ ព្រមទាំងមានការស្ថាបនាផ្លូវល្បឿនលឿនបន្ថែមដែលមានប្រវែង ៨០ គីឡូម៉ែត្រ និងមជ្ឈមណ្ឌលព័ស្តុភារកម្មដ៏ទំនើបមួយ។ នៅពេលដែលការសាងសង់ត្រូវបានបញ្ចប់ កំពង់ផែទឹកជ្រៅនេះនឹងមានសមត្ថភាពអាចទទួលកប៉ាល់ដឹកទំនិញខ្នាតយក្សរហូតដល់ ២៥០,០០០ តោន (DWT) និងមានសមត្ថភាពផ្ទុកទំនិញឆ្លងកាត់ប្រមាណ ២០ លានតោនក្នុងមួយឆ្នាំៗ។ លក្ខណៈគម្រោងដ៏មហិមានេះនឹងធ្វើឱ្យកំពង់ផែថ្មីនេះដើរតួជាច្រកទ្វារពាណិជ្ជកម្ម និងសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់ជាអន្តរជាតិសម្រាប់តំបន់ដីសណ្តទន្លេមេគង្គទាំងមូល ដែលជួយបង្កើនសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងរបស់វៀតណាមនៅលើឆាកអន្តរជាតិយ៉ាងខ្លាំង។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក្រៅពីអត្ថប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចដ៏ធំធេង គម្រោងនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងក្រោមចក្ខុវិស័យយុទ្ធសាស្ត្រភូមិសាស្ត្រនយោបាយយ៉ាងច្បាស់លាស់។ អ្នកតាមដានព្រឹត្តិការណ៍អន្តរជាតិបានចាត់ទុកគម្រោងនេះថា ជាបន្ទាយសមុទ្រថ្មីមួយរបស់វៀតណាមនៅក្នុងតំបន់ដែនទឹកភាគនិរតី។ វត្តមានរបស់កំពង់ផែទឹកជ្រៅនៅលើកោះយុទ្ធសាស្ត្រនេះ អនុញ្ញាតឱ្យកងទ័ពជើងទឹកវៀតណាមបង្កើនវត្តមានរបស់ខ្លួន ក៏ដូចជាពង្រឹងសមត្ថភាពការពារជាតិ ក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងការវិវត្តថ្មីៗនៅតំបន់ជុំវិញ រួមទាំងការអភិវឌ្ឍមូលដ្ឋានទ័ពជើងទឹករាម និងគម្រោងព្រែកជីកដ៏ធំរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ ការផ្លាស់ប្តូរយុទ្ធសាស្ត្រហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដ៏ធំនេះបានបង្ហាញពីការផ្សារភ្ជាប់គ្នាយ៉ាងស្អិតរមួតរវាងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចផ្ទៃក្នុង និងការបង្កើតរបាំងការពារភូមិសាស្ត្រនយោបាយក្នុងដែនសមុទ្រអន្តរជាតិ ដើម្បីធានាថាវៀតណាមនៅតែរក្សាបាននូវភាពប្រកួតប្រជែង និងតុល្យភាពអំណាចក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។
ជារួម ការពន្លឿនគម្រោងកំពង់ផែសមុទ្រទឹកជ្រៅ និងស្ពានឆ្លងសមុទ្រនៅលើកោះហុងខ្វៃនេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញពីការប្រកួតប្រជែងកាន់តែខ្លាំងឡើងនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍លើផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធយុទ្ធសាស្ត្រ។ វៀតណាមមិនត្រឹមតែព្យាយាមការពារផលប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចពាណិជ្ជកម្មតាមរយៈការបង្កើតច្រកទ្វារដឹកជញ្ជូនថ្មីសម្រាប់តំបន់ដីសណ្តទន្លេមេគង្គប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងកំពុងបង្កើតខែលការពារសន្តិសុខជើងទឹកដ៏រឹងមាំមួយផងដែរ។ នៅក្នុងបរិបទដែលតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍កំពុងក្លាយជាចំណុចក្ដៅនៃការប្រជែងឥទ្ធិពល គម្រោងតម្លៃ ៤ប៊ីលានដុល្លារនេះនឹងក្លាយជាកាតាលីករដ៏សំខាន់ក្នុងការកំណត់ឡើងវិញនូវខ្សែចង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ និងតុល្យភាពយោធាជើងទឹកនៅក្នុងដែនទឹកភាគខាងត្បូង ដែលធ្វើឱ្យតំបន់ទាំងមូលត្រូវតាមដានមើលយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ជាទីបំផុត។